מנשה בטיטו

5 אסטרטגיות פשוטות להתגבר על בלוקים יצירתיים

אסטרטגיות פשוטות

מדי פעם קורה נס: סופרת או מעצבת או אמנית מוצאת את עצמה עם חלון זמן פתוח. דמיין פיר אור הזורם פנימה ומקהלת מלאכים. אבל אז הספק מתגנב פנימה, מחשיך את הסצינה, ונפש יצירה זו פתאום אינה מסוגלת לעבוד. שום דיו לא זורם מהעט, אין סימנים בדף, שום קוד כתוב.

אנו בחברת מנשה בטיטו יועצים שיווקיים, יודעים שסוג זה של חסם יצירתי, מתסכל ככל שיהיה, מהאינטרס שלנו הוא בראש. לפחות בטווח הקצר. שזו הבעיה; הימנעות מכאב לטווח הקצר עשויה להיות אדפטיבית מבחינה אבולוציונית בכך שלא אוכלים חיות בר, אך היא אינה נוחה במיוחד לצמיחה יצירתית, אשר, אם נניח, היא תהליך כואב לעיתים קרובות. באופן קורע לב, חסימת הכותבים כאסטרטגיה לא אדפטיבית במיוחד למניעת כאב יכולה להתחיל כבר ב בית ספר יסודי בילדים שחוששים משיפוט.

הגנה עצמית יכולה להיות שימושית. למעט מתי זה לא. עבור עובדים יצירתיים, מנגנון הגנת האגו המכונה בלוק או חסימת סופר מגן על תחושת העצמי שלנו על חשבון העבודה החשובה ביותר שלנו. כדי לצמוח כאנשים יצירתיים, עלינו קודם כל להכניס את החזרות הכואבות לעיתים שמפתחות את מלאכת היד שלנו ואז חושפים את עבודתנו לעולם, שם הוא עשוי להידחות או ללעג.

אולי אין פלא שככל שהאידיאל היצירתי גדול יותר, כך תגובת המעקב חזקה יותר להגנה על עצמו על ידי מדפים חזקה יותר. חלק מהבעיה בקידום הפרויקט היצירתי הגדול יכול להיות המחשבות הרבות, החיוביות והשליליות, שצצות סביב הפרויקט. תשומת לב ממוקדת היא המפתח ליצירתיות, והמחשבות השונות על כישלון, הצלחה או מטה-קוגניציה לגבי כמה קשה המשימה, כל אלה תורמים להפיכת היצירתיות לקשה בהרבה לקיים.

בהתחשב בבעיה האמיתית שחסימה יכולה להציג בפני מישהו שעובד באופן יצירתי, העצה הפשוטה "להתגבר עליו" או "לדחוף את זה" (לרוב מועברת בחומרה בדיאלוג פנים כמו ממישהו אחר) פשוט לא חותכת אותו .

במקום זאת, עובדים יצירתיים חסומים זקוקים לפורטפוליו של אסטרטגיות קונקרטיות לפריסה. הנה כמה:

1. ערוך רשימה.

מי לא אוהב רשימה טובה? רשימה שלוקחת את הפרויקט כשלם מאיים ומפרקת אותו למשימות ספציפיות נותנת לך לוח אפשרויות לבחירתך בכל יום, החל מהשגרה לשאפתנית היצירתית יותר. לאחר מכן תוכל לבחור ולבחור בהתאם לאיך שאתה מרגיש באותו יום. כמו כן, על ידי פירוק הפרוייקט שלך לצעדים הניתנים לפעולה, אתה גם מזכיר לעצמך שהפרויקט הוא לא ולא אתה ; במקום זאת, זה דבר שאתה עושה . לפעמים תזכורת פשוטה לעובדה זו יכולה להיות מרגיעה.

2. שנה את הסצינה.

לפעמים אנו יכולים לגדול לקשר בין מקום מסוים לרגשות רעים או חסומים. כתוצאה מכך, מעבר פשוט לחדר חדש או לבית קפה חדש יכול להציע התחלה חדשה בפרויקט.

3. התקרב לפרויקט בקלילות.

שינוי זה הוא גישתי וחומרי כאחד. מה אם במקום לקחת את העבודה הגדולה ברצינות, מצאת את החדר לשחק בפרויקט או ביצירת הפרויקט? זה עשוי להיראות שונה תלוי בהקשר העבודה שלך, אך מחקר מענג ב- שיפור היצירתיות של ילדים על ידי שיפור מצב הרוח שלהם מציע את ההצעה שפשוט לנגן מוזיקה פועמת ולהשתתף בצחוק מדומה יכול לשפר את היצירתיות. מה אם היית לוקח שנייה לצחוק, גם אם נאלצת, לפני שתתחיל? מה אם תפרוס עטים ועפרונות צבעוניים כדי לנסח את ההצעה שלך? מה אם הייתם מסתובבים ומכתיבים תוך כדי שאיפת האוויר הצח? איך אתה יכול לנער את התהליך שלך מרגשות כבדים?

4. השתמש במאמץ המינימלי האפשרי.

בהתחשב בתחום העבודה שלך, מה הדבר הכי פחות אפשרי שאתה יכול לעשות? האם זה מפעיל את בדיקת האיות? האם זה מדפיס משהו לקרוא? כשאתם ממש תקועים, פריטים קטנים כמו אלה שומרים אתכם על קשר עם הפרויקט וממשיכים אותו להתקדם מבלי בהכרח להפעיל את הרגשות המפחידים הקשורים לפרויקט יצירתי גדול.

5. נסה את הטריק של הזמן הכי פחות אפשרי.

מה אם היית מגביל באופן קיצוני את משך הזמן שהרשית לעצמך להקדיש למשימה? לפעמים נראה שפרויקטים יצירתיים גדולים ומפוארים דורשים שעות עבודה גדולות ומפחידות. אבל מה אם היית אומר לעצמך שתוכל לעבוד על הפרויקט ל רק חמש דקות בכל יום, תזמן את חמש הדקות האלה בלוח השנה והשתמשת בטיימר כדי להחזיק את עצמך בגבול העליון הזעיר הזה? רוב הסיכויים שתבנו את השריר של נגיעה בפרויקט באופן קבוע, ועל ידי שמירה על דברים מוגבלים לפחות שבוע, תוכלו אפילו לבנות רצון לעבוד יותר קדימה.

כל מה שהאסטרטגיות הללו חולקות הוא מאמץ לנטרל את ההיבטים המפחידים, המאיימים על האגו, של הפרויקט היצירתי, לאלף אותו לגודל הניתן לניהול בר-חיים, כך שתוכלו לעשות את העבודה החשובה כל כך מבלי להרגיש שאף מפגש עבודה אחד. חשוב יותר מדי.